اهمیت راستی‌آزمایی مناظرات در تهیه‌ی گزارش ازانتخابات ایران

Oct 30, 2018 in گوناگون

در سومین بخش از سه گانه‌ای حاوی توصیه‌هایی برای پوشش خبری رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری ایران، این هفته گفت‌وگویی کرده‌ایم با Marguerite Sullivan مارگاریت سولیوان، که کارشناس رسانه‌ای و مدیر پیشین مرکز بین‌المللی خدمات رسانه‌ای است و تجربه‌ی زیادی در کار آموزش پوشش خبرهای انتخاباتی دارد. برگردان حاصل این گفت‌وگو را این‌جا می خوانید. 

آي جی نت: برای بازتاب خبری رقابت‌های انتخاباتی، تا چه حد باید به سخنان خود سیاستمداران (نامزدهای ریاست جمهوری) در مناظرات توجه کرد؟

 

مارگاریت سولیوان: 

به عنوان خبرنگار، همان اندازه و با همان دقتی که به سخنان سیاستمداران توجه می کنید، باید به نظرات شهروندان گوش کنید، چون آن‌ها هستند که رای می دهند. اگر می خواهید دید درست و دقیقی از رویدادها و نظرات جاری داشته باشید، بهترین راه آن است که به حرف‌های شهروندان گوش کنید. سرنوشت سازترین و حیاتی‌ترین نقش را شهروندان دارند. رای آن‌هاست که فرجام انتخابات را شکل می دهد.

بهترین شیوه برای آگاهی دقیق از نظرات شهروندان به دنبال پخش مناظرات چیست؟

خانم سولیوان: صحبت کردن با آن‌ها مهم است. مهم است که با طبقه‌ی متوسط رای دهندگان صحبت کنید. به واکنش آن‌ها هم توجه کنید. پیش از مناظرات و بعد از آن باید از آن‌ها بپرسید که انتظار دارند چه پرسش‌هایی از نامزدهای ریاست جمهوری دارند، انتظار داشتند در مناظرات چه پرسش‌هایی مطرح می شد، و خود آن‌ها اگر می توانستند، ممکن بود چه چیزهایی از نامزدها بپرسند. بیش از آن‌چه تحلیلگران سیاسی ممکن است بگویند، انعکاس آن‌چه افراد عادی در زندگی روزمره در مورد نامزدها و روند انتخابات می اندیشند، باید برای خبرنگاران مهم باشد. این گونه است که خبدنگاران می توانند عمق افکار واقعی جامعه را بهتر درک کنند و در گزارش‌های‌شان بازتاب دهند.

خبرنگاران تا چه اندازه باید به نتایج نظرسنجی‌ها متکی باشند؟

مارگاریت سولیوان: نظرسنجی همگانی بخش مهمی از بدنه‌ی پوشش رقابت‌های انتخابات است، اما خبرنگاران هنگام تهیه‌ی گزارش، در زمان اتکاء یا استناد به نظرسنجی‌ها، باید پرسش‌های دیگری را هم مطرح کنند: مثل این که کدام گروه یا افراد نظرسنجی خاصی را انجام داده اند، این نظرسنجی چه وقت انجام شده، چند نفر برای آن مورد پرسش قرار گرفته اند، مشخصات کلی و میزان تحصیلات و شهر یا منطقه‌ی سکونت پاسخ دهندگان چه بوده، تفاوت میان هر نظرسنجی با نظرسنجی‌های مشابه چیست، و میزان خطای هر کدام چقدر است. 

بهترین شیوه‌ی پوشش خبری مناظرات انتخاباتی چیست؟

سولیوان:‌ تهیه‌ی گزارش از سخنان و پاسخ‌های نامزدها در مناظرات و چگونگی بحث کردن آن‌ها با یکدیگر مهم است، اما آن‌چه به همان میزان اهمیت دارد، راستی آزمایی گفته‌های آن‌هاست. هیچ حرفی را نباید چشم بسته پذیرفت. آمار و ارقامی که نامزدها ارائه می دهند باید توسط خبرنگاران راستی آزمایی شود و با سخنان یا ادعاهایی که همان نامزد در گذشته کرده، مقایسه شود.

مهم‌ترین نکاتی که خبرنگاران باید همواره پس از پخش مناظرات و هنگام تهیه‌ی گزارش‌های انتخاباتی به خاطر داشته باشند چیست؟ 

سولیوان: خبرنگاران باید همواره متوجه نقش مهمی که رسانه‌ها در فرایند انتخابات ایفا می کنند، باشند. رای دهندگان به اطلاعات کافی پیرامون نامزدها، مسائل عمده‌ی جامعه، برنامه‌ها و ایده‌های احزاب و گروه‌های سیاسی مختلف نیاز دارند. خبرنگاران باید متوجه اثری که گزارش‌ها یا تحلیل‌های آن‌ها می تواند بر رای دهندگان بگذارد نیز باشند. همواره بی طرف، منصف، و متوازن باشند و تا آن‌جا که می توانند، به وظیفه‌شان بپردازند، که روشنگری، آگاهی رسانی تامین اطلاعات است؛ البته تامین اطلاعات دقیق و غیرمغرضانه، اطلاعاتی که می تواند در افکار و تصمیم‌گیری نهایی رای دهندگان اثرگذار باشد.

 

تصویر از خبرگزاری مهر