برگزاری دوره های آموزشی آن لاین به زبان فارسی

作者 Persianeditor@icfjorg
Oct 30, 2018 发表在 گوناگون

مرکز بین المللی خبرنگاران دوره های آموزشی آن لاین روزنامه نگاری اقتصادی و گزارشگری بحران را برای روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان ایرانی ساکن این کشور برگزار می کند. هدف از این کار تقویت مهارت های علاقمندان در گزارش اخبار اقتصادی و اطلاع رسانی بحران ها در مواردی مانند بلایای طبیعی، بحران های انسانی و وخیم شدن وضع بهداشتی و گسترش بیماری ها است.
روزنامه نگاری اقتصادی و بازرگانی

شرکت در این دوره آموزشی که به زبان فارسی برگزار می شود، برای عموم آزاد است. این دوره که نخستین دوره از مجموعه دوره های چهارگانه آموزش از راه دور روزنامه نگاری اقتصادی است، به صورت خودآموز ارائه می شود و عنوان آن "مقدمه ای به گزارشگری و خبرنویسی اقتصادی و بازرگانی" است. این دوره اینترنتی در آغاز سال جدید ایرانی راه اندازی خواهد شد.
بعضی موضوع های مطرح شده در دوره روزنامه نگاری اقتصادی عبارتند از:

*
توجه به بعد انسانی اخبار در خبرنویسی اقتصادی
*
چگونگی یافتن موضوع های مناسب برای تهیه گزارش از جنبه های مختلف اقتصاد بومی
*
پیدا کردن منابع معتبر برای تهیه گزارش
*
نحوه برخورد با سوال ها و معضلات اخلاقی

سه دوره دیگری که به ترتیب پس از این دوره ارائه می شوند، شامل موضوع های متنوع دیگری مانند آشنایی با اصطلاحات تخصصی و رویه های اقتصادی، ساز و کارهای اقتصاد بین المللی و نحوه تهیه گزارش های اقتصادی با استفاده از منابع متعدد خواهد بود.

شرکت کنندگان برای دریافت گواهی شرکت در دوره روزنامه نگاری اقتصادی از مرکز بین المللی خبرنگاران، ضمن شرکت در فعالیت های آموزشی آن لاین که به صورت تعاملی برگزار می شود، باید در انتهای دوره یک مقاله پایانی هم تهیه کنند. این مقاله به وسیله مربی این مرکز ارزیابی خواهد شد.

علاقمندان می توانند به محض راه اندازی دوره در آن ثبت نام کنند و بر اساس زمانبندی و برنامه کاری خود، درس ها را مطالعه کنند. برای اطلاعات بیشتر با نشانی الکترونیک trainingeditor@icfj.org مکاتبه کنید.

گزارشگری بحران


این دوره آموزشی به مدت پنج هفته از پانردهم آوریل تا بیستم مه، 27 فروردین تا 31 اردیبهشت برگزار می شود و مربی آن طلا دولتشاهی از خبرنگاران با تجربه بین المللی است. هدف از برگزاری این دوره که به زبان فارسی ارائه می شود، بررسی گزارشگری بحران در شرایطی مانند بلایای طبیعی، بحران های انسانی و گسترش بیماری ها است.
شرکت کنندگان در این دوره موارد زیر را مرور می کنند:

*
جنبه انسانی و شخصی گزارش های تهیه شده هنگام بروز بحران و چگونگی روایت واقعه از دیدگاه افراد آسیب دیده
*
مراجعه به منابع متعدد؛ ارزیابی همه جوانب یک بحران و درک انگیزه ها و نگرانی ها
*
تعلق عاطفی و جانبداری؛ ممانعت از سوء استفاده عاطفی از گزارشگران هنگام بروز بحران
*
نقش باورهای عمومی و کلیشه های اجتماعی در گزارشگری بحران و توجه به لحن گزارش در درک مخاطبان از رخدادها

شرکت کنندگان در این دوره، هر هفته ضمن انجام فعالیت های تعاملی اینترنتی با مربی و سایر شرکت کنندگان، تکلیف های مختلفی را انجام خواهند داد. شرکت کننندگان پس از طی موفقیت آمیز دوره، گواهی معتبری را از مرکز بین المللی خبرنگاران دریافت خواهند کرد.

پذیرش علاقمندان به شرکت در این دوره به پانزده نفر محدود است. علاقمندان می توانند شرح حال تحصیلی و شغلی خود را به همراه نامه ای درباره علت اهمیت شرکت در این دوره و دو نمونه کار به نشانی الکترونیکی onlinecourse@icfj.org ارسال کنند. آخرین فرصت برای ارسال این مدارک 27 مارس است.

مرکز بین المللی خبرنگاران، آی سی اف جی، یک سازمان غیرانتفاعی حرفه ای است که با هدف ارتقای سطح روزنامه نگاری در جهان فعالیت می کند. این مرکز باور دارد که رسانه های مستقل و قوی به بهبود شرایط زندگی انسان ها کمک می کند. برای اطلاع بیشتر از فعالیت های آی سی اف جی به نشانی اینترنتی www.icfj.org مراجعه کنید.