اگر سایت شما از دسترس خارج شود، چه می کنید؟

by Jeff Sonderman
Oct 30, 2018 in گوناگون

در پی حمله اخیر هکرها به وب سایت شبکه تلویزیونی پی بی اس در آمریکا، مسوولان این سایت اخبار و گزارش های ویدیویی خود را در وبلاگ این شبکه در سایت Tumblr منتشر کردند. یک ماه پیش نیز که یک شبکه خبری محلی در ایالت فلوریدا به علت مشکلات فنی نتوانست برنامه هایش را پخش کند، اخبارش را در فیس بوک به اطلاع مخاطبان رساند.

با پیشرفت چشمگیر شبکه های اجتماعی در اینترنت، دیگر لزومی ندارد که رسانه ها به خاطر اختلال در وب سایتشان نتوانند به فعالیت های خود ادامه دهند. البته رسیدن به این هدف، نیازمند برنامه ریزی قبلی است که در این مطلب به جوانب مختلف آن می پردازیم. اگر این توصیه ها را در نظر بگیرد و به طور کامل اجرا کنید قادر خواهید بود مانند شبکه پی بی اس آمریکا حتی در موارد اضطراری و حملات هکرها، به فعالیت های خبری خود ادامه دهید.

انتخاب سرویس جایگزین:

مشخص کنید در مواقع اضطراری از چه سرویس اینترنتی استفاده خواهید کرد. در تعیین این وب سایت باید در نظر داشته باشید که مخاطبان از چه طریقی معمولا مطالب شما را دریافت می کنند و اینکه آیا کارکنان سازمان شما تجربه لازم برای استفاده از وب سایت جایگزین دارند یا خیر. در این رابطه دو گزینه کلی پیش روی دارید:

الف- می توانید که از یکی از میزبان های وبلاگ نویسی مانند وردپرس، تامبلر یا پوستروس استفاده کنید.

ب- می توانید به شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر یا یوتیوب مراجعه کرده و مطالب را به وسیله این سایت ها منتشر کنید. شبکه های تلویزیونی که گزارش های تصویری منتشر می کنند، می توانند از خدمات سایت Ustream استفاده کنند.

البته بهتر است ترکیبی از گزینه های فوق را در نظر داشته باشید تا به طور چند رسانه ای از طریق وبلاگ و شبکه های اجتماعی با مخاطبان ارتباط برقرار کنید.

تعیین مسوولیت ها و اختیارات:

باید از قبل مشخص کرده باشید که چه کسی درباره به کارگیری سایت جایگزین تصمیم خواهد گرفت و چه کسی مسوول انتشار محتوا به وسیله شبکه های اجتماعی و سایت های جایگزین خواهد بود. از قبل تعیین کنید که در این صورت وظیفه خبرنگاران و سردبیران چه تغییراتی خواهد کرد.

افتتاح حساب کاربری:

اگر سازمان خبری شما در شبکه های اجتماعی یا جایگاه های وبلاگ نویسی حساب کاربری جایگزین ندارد، بهتر است هر چه زودتر در این رابطه اقدام کنید. این کار به گزارشگران و سردبیران کمک می کند که در مواقع اضطراری بر رفع ایراد فنی تمرکز و بدون معطلی به از انتشار محتوا از کانال های جایگزین اقدام کنند.

محرمانه نگه داشتن حساب جایگزین:

بهتر است که چنین وب سایتی که فقط در مواقع اضطراری به آن نیاز پیدا خواهید کرد را از دید عموم دور نگه دارید تا مخاطبان دچار شبهه نشوند. ولی اگر به این شبکه های اطلاع رسانی نیاز پیدا کردید کانال های یاد شده را به روی عموم بگشایید تا مطالب منتشر شده در آن برای همگان قابل دسترسی باشد.

شبیه سازی سایت موقتی:

بهتر است در طراحی سایت موقتی، ساختار کلی و علائم سایت رسمی خود را پیاده کنید تا مخاطبان دچار سردرگمی نشوند و به راحتی مطالب را پیدا کنند.

گنجاندن گزینه های به مشارکت گذاشت مطالب:

بهتر است که در سایت موقتی گزینه های لازم برای شمارش تعداد مراجعه کنندگان و همچنین گزینه توصیه مطالب به دیگران را در نظر بگیرید. این قابلیت ها امکان آنرا فراهم می کند که پس از گذشت وضع اضطراری، عملکرد سایت جایگزین و استقبال مخاطبان از آن را ارزیابی کنید.

اطلاع رسانی به مخاطبان:

باید به طور واضح به مخاطبان خبر دهید که چرا به طور موقتی از سایت اصلی به جایگاه موقتی نقل مکان می کنید. اجازه ندهید که این شبهه ایجاد شود که طرح سایت اصلی را تغییر داده اید. این کار به اعتبار سازمان شما لطمه خواهد زد.

حافظه پنهان سایت را به مخاطبان عرضه کنید:

در صورت امکان، لینک حافظه پنهان سایت (cache) را در اختیار کاربران قرار دهید تا به مطالب گذشته شما دسترسی داشته باشند. اگر به حافظه پنهان دسترسی ندارید، می توانید از سایت freze.it کمک بگیرید.

آموزش کارکنان:

پس از تعیین استراتژی مقابله با حملات یا ایرادهای سایبری غیرمترقبه، همه کارکنان را در خصوص فعالیت سایت موقتی آموزش دهید تا بتوانند در صورت نیاز در روند خبررسانی فعالانه شرکت کنند و برنامه احتیاطی را به اجرا بگذارند.

چهار نکته مهم:

۱ـ طوری برنامه احتیاطی را اجرا کنید که وقتی فعالیت وب سایت مختل شد، ترافیک کاربران به طور خودکار به سایت موقتی منتقل شود.

۲ـ اطلاع رسانی به مخاطبان: بسیار مهم است که به وسیله فیس بوک، توییتر و ایمیل به مردم یا حتی رسانه های دیگر درباره تغییرات در نحوه خبررسانی اطلاع داده شود. بهتر است از قبل فرد خاصی را مسوول این کار کنید تا در مواقع اضطراری مشکلی ایجاد نشود.

۳ـ انتشار مجدد اخبار مهم: سایت موقتی را طوری طراحی کنید که اگر فعالیت سایت اصلی مختل شد، مهم ترین اخبار مندرج در آن به شکل خودکار در سایت موقتی ظاهر شود. اگر این کار میسر نیست، خودتان دوباره خبرهای مهم را در جایگاه جدید منتشر کنید.

۴ـ انتشار خبر بروز مشکل در سایت: در کنار انتشار اخبار روز در جایگاه موقتی، درباره اختلال سایت اصلی هم به طور مستمر مطالبی هرچند کوتاه منتشر کنید و تازه ترین تحولات در این خصوص را به اطلاع مخاطبان برسانید.

این مطلب پیش از این در سایت آموزشی پوینتر منتشر شده بود که به صورت خلاصه در آی جی نت به فارسی برگردانده شد.