فناوری و روزنامه نگاری؛ کاربرد گوگل برای طبقه بندی اسناد اسکن شده

بواسطة Amy Webb
Oct 30, 2018 في گوناگون

چند ماه پیش در حال تمیز کردن اتاق زیر شیروانی منزلمان بودم که یک بسته قدیمی حاوی نامه های دوستان دوران کودکی ام را پیدا کردم. رادمیلا و میشل می خواستند بدانند که آیا دوست دارم که با آن اسکیت کنم؟ ماریسا هم نظرم درباره اسکات را پرسیده بود که آیا به اندازه ای خوش تیپ هست که شریک رقصش در مراسم فارغ التحصیلی کلاس هشتم باشد یا نه؟

این روزها که امکان دیجیتال کردن هر متنی فراهم شده، به فکرم رسید که این دست نوشته ها را به یک مجموعه دیجیتال تبدیل و حفظ کنم.

بعد از کشف نامه های دوستانم، یک سری نوشته دیگر را هم پیدا کردم. مطالبی مربوط به خویشاوندانم که روی کارت، کاغذ باطله و دستمال کاغذی نوشته شده بود. تبدیل این متون قدیمی به یک مجموعه دیجیتال کار سختی نیست اما اگر نتوان آنها را در داخل یک بانک اطلاعاتی ذخیره کرد که قابل جستجو باشد، جمع آوری آن چندان فایده ای نخواهد داشت.

به فکرم رسید حالا که دست نوشته ها خاطرات قوم و خویش و دوستان قدیمی را زنده کرده، چه بهتر که بتوان آنها را در قالب واحد و به طور هم زمان، در اختیار دیگران هم قرار دهم.

امکان تحقق این امر از طریق گوگل داکس وجود دارد. این بخش خدماتی گوگل با توانایی "شناسایی حروف ویژه" (او سی آر) امکان ترجمه دیجیتال متون را فراهم می کند. به این ترتیب، چه متن ما اسکن شده دستنویس باشد یا در داخل یک عکس مندرج باشد، می توان آنرا در گوگل داکس با پسوندهای "تکست" یا "داک" ذخیره کرد و در اینترنت در اختیار دیگران قرار داد.

از چند ماه گذشته که گوگل فن آوری "او سی آر" را در اختیار عموم قرار داد من و همکارانم بارها از آن استفاده کرده ایم. نتیجه ای که از دیجیتال کردن متون دست نویس گرفته ایم چشمگیر بوده است. اما در مورد دست نوشته های قدیمی مثل نامه دوست کلاس هشتمم کامل و دقیق نبوده است. البته شکی نیست که این فن آوری نوین بهبود خواهد یافت. بد نیست که شما هم آن را آزمایش کنید.

ایمی وب، مشاور رسانه های دیجیتال در این ستون درباره مسائل مربوط به رسانه های چند رسانه ای و راهکارهای به کارگیری فناوری های جدید در خبررسانی می نویسد. این ستون در برگیرنده اطلاعاتی از کاربرد فناوری های نوین در خبررسانی است.

شما می توانید سوال های خود را در این زمینه به نشانی الکترونیک editor@icfj.org ای میل کنید تا ایمی به آنها پاسخ دهد.